Odamızdan Haberler

HABER ARŞİVİAnadolu’nun Parlayan Yıldızı Karaman ! Çevresi büyük metropoller ile çevrili, fakat kendisi orta-küçük ölçekli yaşaması kolay huzurlu bir şehir olan Karaman,  8.869 km² lik yüz ölçümü, 252.000 nüfusu ile  Türkiye’nin en çok nüfusa sahip ilk 10 ilinin 6’sının merkezindedir. Konya-Antalya-Mersin ile komşu olan Karaman, Ankara-Kayseri ve Adana’ya 3 saat mesafededir. Karaman’dan 3 saatlik karayolu yolculuğu ile 15 milyonluk bir nüfusa ulaşılabilmektedir. Karaman karayolları ve demiryolu sayesinde Türkiye’nin En Büyük Limanı Mersin Limanı’na 2 saat mesafededir.
Bereketli topraklara sahip olan Karaman’ın sanayi yapısı incelendiğinde Karaman İmalat Sanayisinin büyük oranda tarıma dayalı olarak geliştiği görülmektedir. İmalat gıda sanayinin alt grubu olan bisküvi, çikolata, kek ve gofret sektöründe Karaman, ülke üretiminde önemli bir noktadadır. Ülkemizdeki bisküvi, gofret, kek, çikolata ürünlerinin yaklaşık %35’i Karaman’da üretilmektedir. Türkiye’de üretilen bulgurun %20’si Karaman’da üretilmektedir. Karaman elma üretimi miktarında %15’lik pay ile ülkemizde en büyük 2. üretici ildir. Sertifikalı elma fidanı sayısında ise 1. Sırada yer almaktadır. Kısa vadede ilimizin elma üretiminde 1. sırada olacağı ön görülmektedir. Ayrıca Karaman; Arpa (malt), kuru fasulye, nohut, ceviz, kabak, yulaf, soğan, şeker pancarı ve badem üretiminde ülkemizde ilk 10 sırada yer almaktadır. Gıda sektörünü Başka Yerde Sınıflandırılmamış Makine ve Ekipman İmalatı, Madencilik ve Taş ocakçılığı, Kauçuk ve Plastik Ürünlerin İmalatı izlemektedir. Gıda imalat sanayi; ambalaj, hammadde, makine gibi çeşitli alt sektörleri tetiklemiş ve Karaman tamamıyla kendisine yetebilen bir gıda şehri konumuna gelmiştir.
2019 yılında 266 milyon dolar ihracat ve 109 milyon dolar ithalat rakamı ile Karaman 157 milyon dolar dış ticaret fazlası veren önemli bir üretim şehridir. Karaman’dan yaklaşık 160 ülkeye ihracat yapılmaktadır. Karaman son 17 yılda dış ticaret hacminde ve ihracatta 7 kattan fazla artış sağlamıştır. Karaman ekonomisi ve yatırım ortamı hakkında daha fazla bilgi almak için  www.karamandayatirim.gov.tr  adresini ziyaret edebilirsiniz.Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri Gümrük ve Turizm Ýþletmeleri Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlarý Kredi Garanti Fonu Ýktisadi Kalkýnma Vakfý Avrupa Birliði Türkiye Ýþ Geliþtirme Merkezleri Türkiye Ekonomi Politikalarý Araþtýrma Vakfý TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi TOBB TV KOBÝ Bilgi Sitesi TOBB Sanayi Veri Tabaný


Adres: Yunus Kent Mah.Alparslan Türkeş Bulvarı No: 2 KARAMAN Tel:  0(338) 213 10 21 - 214 98 00
Mail: karamantso@tobb.org.tr


Kültürlerin Kardeşliği Karaman'da Yatırım - Invest in Karaman