Etkinlikler / Faaliyetler 2011

Önceki Sayfa
Okunma Sayısı: 2740

2011 YILI FAALİYETLERİ


 • TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun daveti üzerine; Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Ukrayna’nın başkenti KIEV’de 24/27 Ocak 2011 tarihleri arasında yapılan Türk - Ukrayna İş Konseyi Ortak Toplantısı’na Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Toktay katıldı.


 • 13 Ocak 2011 Perşembe günü yapılan Mevlana Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısına Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toktay katıldı.


 • Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası’nın 14-02-2011 tarihli ve 174 sayılı “Türkiye Ekonomisinde Kadının Rolü” konulu eğitim seminerine Genel Sekreter katıldı.


 • TOBB’nin yazısı üzerine 04-06 Şubat 2011 tarihinde Antalya’da yapılan “K Türü Yetki Belgesi Eğitim Toplantısı” na K Yetki Belgesi servisi personeli katıldı.


 • İstiklal Marşımızı Anlamak” konulu Pirireis Kültür Merkezi’nde yapılan programa Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.


 • T.C.Karaman Valiliği’nce “Karaman İlinin Küme Haritası ve Rekabet Elması” oluşturulması ile ilgili toplantıya Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hakan Çelik ve Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Atik katıldı.


 • TOBB’nin “Hayatboyu Öğrenme Programı Çalışma Ziyaretleri” hakkındaki yazısına istinaden; “Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) / Ortak Konulu (Transversal) Program içinde yer alan, üst düzey yöneticiler, karar vericiler ve politika yapıcılar için çalışma ziyaretleri 2011-2012 akademik yılı 1. dönem başvurularına odamızı temsilen Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hakan Çelik ve Yönetim Kurulu üyesi Ersin Atik’in ismi bildirildi.

 • İl Seferberlik ve Savaş Hazırlıkları Koordinasyon Kurulu” toplantısına Meclis Üyesi Durmuş Ali Güzeloğlu katıldı.


 • Türk Ticaret Kanunu,6111 sayılı Torba Kanunu ve Borçlar Kanunu Bilgilendirme Toplantısı” na Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toktay, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Rıza Duru ve Genel Sekreter Behiye Kızılöz Tuman katıldı.


 • 25 Mart 2011 günü TOBB merkezinde yapılan TSO Konsey toplantısına Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toktay katıldı.


 • T.C.Karaman Valiliği İl Tarım Müdürlüğü’nün “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı İl Proje Değerlendirme Komisyonu” değerlendirme komisyonuna asil üye olarak Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Recep Göleç ve yedek üye olarak Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Uysal görevlendirildi.


 • T.C.Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Karaman İl Müdürlüğü’nün “İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu” toplantı davetine Yönetim Kurulu üyesi Ersin Atik katıldı.


 • Tüketici Sorunları Hakem Heyeti” üyeliğine odamızı temsilen Meclis Başkanı Mustafa Gökhan Alkan’ın ismi bildirildi.


 • Karaman Yem Un Gıda San.Tic.AŞ’nin genel kurul toplantısına Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Uysal katıldı.


 • TSE’nin İSO 9001 Kalite Yönetim Belgesi çerçevesinde TSE tarafından odamızın tetkiki 13/06/2011- 17/06/2011 tarihleri arasında yapılacak olup; denetçilerin şehir içi ulaşım ve konaklamasında yapılacak olan masraflarının oda bütçesinden karşılanmasına, Yönetim Temsilcisi Ayşegül Koçak ve Genel Sekreter Behiye Kızılöz Tuman’ın hazır bulundu.


 • Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri Antalya Ticaret Borsası, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ile Antalya Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı'nca düzenlenen 2. Yöresel Ürünler Fuarı’na katıldı. Antalya EXPO Center'de düzenlenen fuarın açılış törenine TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ve diğer yetkililer katıldı.


 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin 66. Genel Kurulu 16.05.2011 tarihinde Ankara'da Tobb Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi spor salonunda gerçekleştirildi .Karaman Ticaret ve Sanayi Odası da birlik üyesi olarak genel kurulda yerini aldı.

Genel kurul kayıt aşamasında Tobb İkiz Kulelerde Karaman Ticaret ve Sanayi Odası olarak 3500 kişiye Duru Bulgur Firması tarafından başbaş bulgur pilavı dağıtıldı Saray Bisküvi ise çeşitli ürünlerini ziyaretçilere ikram etti. Ayrıca odamız tarafından bastırılan Karamanoğlu Mehmet Bey'in Türk dil fermanı ve yine odamız tarafından hazırlattırılan Karaman’ı tanıtan “Bir Karaman Hikayesi” cd si dağıtıldı

Karaman Ticaret ve Sanayi Odasını temsilen Meclis Başkanı Mustafa Gökhan ALKAN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa TOKTAY , Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep GÖLEÇ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rıza DURU , Halil KARADAĞ , Ersin ATİK, Genel Sekreter Behiye KIZILÖZ TUMAN , Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Şerif Hanım KIZIK genel kurula katıldı.


 • Antalya Expo Center’da yapılacak olan 2. Yörex Fuarı daveti üzerine oda akreditasyon çalışmaları çerçevesinde; 28 Nisan – 1 Mayıs 2011 tarihleri arasında yapılacak olan fuara odamız meclis üyelerinden katılmak isteyenler katıldı.


 • Karaman İhracatını İzleme Değerlendirme Kurulu’nun kurul toplantı davetine istinaden; 30-06-2011 tarihinde Polisevinde yapılan toplantıya Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Uysal katıldı.


 • T.C.Karaman Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yazısına istinaden; “İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitim Planlama ve İşbirliği Kurulu Toplantısı”na Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hakan Çelik katıldı.


 • T.C.Karaman Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yazısına istinaden ; “Milli Eğitim Danışma Kurulu Oluşturulması” noktasında yapılacak toplantılara Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kızık katıldı.


 • T.C.Karaman Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü’nün yazısı üzerine; “Özel Güvenlik Komisyonu” üyeliğine Asil üye olarak Yaşar Otomotiv ve Özel Eğitim Hiz.San.Tic.AŞ ortağı Mehmet Mutlu; Yedek Üye olarak ise Can Özel Koruma ve Güvenlik Hiz.Tic.Ltd.Şti. Yetkilisi Dilek Mutlu bildirildi.


 • TOBB’nin 17-02-2011 tarihli ve 053-4526 sayılı “Nusaybin Sınır Kapısı Tesisi Temel Atma Töreni” daveti ne Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toktay katıldı.


 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı Oda ve Borsaların Meclis Başkanları TOBB ETÜ’de gerçekleştirilen istişare toplantısında bir araya geldi.

KTSO Meclis Başkanımız Mustafa Gökhan Alkan’ın da katılımı ile; TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında yapılan toplantıda TOBB’un çalışmaları hakkında bir sunum gerçekleştirilirken, Türkiye ve dünya ölçeğindeki ekonomik gelişmelerin de değerlendirmesi yapıldı.


 • KTSO Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Toktay’ın da katılımı ile; İç Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında, bölgenin oda ve borsa başkanlarının iştiraki ile TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda, İç Anadolu Bölgesi’nin sorunları ve beklentileri ele alınırken, bölge, ülke ve dünya ölçeğindeki gelişmeler üzerine de değerlendirmeler yapıldı. • Organize Sanayi bölgelerinde yapılan parsel tahsis satış ve devirleri ile ruhsat ve izinlerin mevzuata uygunluğunun, devirlerde muvazaa olup olmadığının ve satış fiyatlarının objektif kriterlere uygun olup olmadığının denetlenmesi, izlenmesi ve değerlendirilmesi için Karaman Valiliği Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nce oluşturulacak komisyon üyeliğine odamızı temsilen Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hakan Çelik görevlendirildi.
 • T.C.Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Karaman İl Müdürlüğü’nün “İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı” na Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Uysal katıldı.AKREDİTASYON VE ISO:


 • Karaman Ticaret ve Sanayi Odası TOBB “Akreditasyon Sistemi”nde toplam 75 başvuru içerisinden 7. dönem çalışmalarına kabul edilen 17 oda/borsa arasında yerini aldı. Akreditasyon Sistemi ile Odalar arasında kalite bilincinin yerleştirilmesi, Oda sisteminin iş dünyası nezdinde saygınlığının artırılması, hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amaçlanmaktadır.Ülkemizde reel sektörün asli temsil mekanizması olan oda/borsaların hizmet kalitesi ve kurumsal kapasitesinin Avrupa ülkelerindeki emsallerinin seviyelerine çıkarılmasını amaçlayan Akreditasyon Sisteminin işler hale getirilmesi amacıyla Oda Yönetimi ve personeli gayretle çalışmaları sonucunda;

TOBB Akreditasyon Kurul Sekreteri Volkan Tufan, Polatlı Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Akreditasyon Kurul Üyesi Ali Şeren ve TSE Konya Sistem ve Personel Belgelendirme Müdürü Fatih Sağdıç’dan oluşan denetmenler 25-26 Mayıs tarihlerinde odamızı ziyaret ettiler. Odamız Yönetimi ve personeli tarafından yapılan çalışmaları tetkik eden heyet, odamızdan memnun ayrıldı.


 • Akreditasyon kapsamında web sitemizin İngilizce olarak da hazırlanması gerektiğinden yeniden hazırlanması çalışmalarına başlandı.


 • Oda Akreditasyon ve ISO 9001 çalışmaları gereğince düzenlenen eğitim planına istinaden; üyelerle yapılan anketler ve ISO-9001 Kalite Yönetim Sistemi kapsamında personelin eğitim talepleri değerlendirilerek; 2011 yılı içerisinde aşağıdaki eğitimler düzenlendi.

PERSONEL + ÜYELER

-Müşteri İlişkileri Eğitimi (CRM) – Personel ve Üyeler için ortak

-Dış Ticaret Eğitimi (M.Canıtez görüş) üyelere yönelik eğitim çalışması

-Mali İşler ve finans yönetimi konulu üyelere yönelik eğitim çalışması

-İnsan Kaynakları yönetimi konulu üyelere yönelik eğitim çalışması,

-İnternet kullanımı ve web tasarımı - konulu üyelere yönelik eğitim çalışması

ÜYELER:

-K Belgeleri alma zorunluluğu ile ilgili üyelere yönelik eğitim çalışması,

-Pazarlama ve Pazar Bulma Konulu üyelere yönelik eğitim çalışması


 • Oda akreditasyon çalışmaları kapsamında 20 firmaya uygulanan üye memnuniyet anketi çalışmaları değerlendirmeleri yapıldı. Arketin her ay en az 20 kişiye uygulanmasına devam edildi ve halen devam ediliyor. Anket sonuçlara göre Genel Sekreterlikçe gerekli çalışmaların hazırlanarak Oda Yönetiminin bilgisine sunuldu.


 • TOBB Oda/Borsa Akreditasyon Geliştirme Ziyaretleri” VII. Dönem Geliştirme ziyaretleri çerçevesinde 26 Mayıs 2011 günü gelen denetçilerin ziyaretinde oda yönetim kurulu üyelerinin aynı gün odada hazır bulunarak bilgi alışverişinde bulunuldu. • Oda Akreditasyon Programı çerçevesinde; yıl içerisinde üyelerimize yönelik düzenlenmesi planlanan eğitimlerden “Marka, Patent ve Tasarım Nedir? , Nasıl Başvuru Yapılır?” konulu eğitim üyelerimizin katılımı ile yapıldı.
 • Akreditasyon geliştirme ziyareti sonrası TOBB’nin akreditasyon kurulu raporuna istinaden;

Kurul raporunda gelirin % kaçının personel eğitimine ayrıldığı konusunda yetersiz olarak görülen personelin eğitimi için ayrılan bütçeden oda bütçesinde ayrı kalem olarak gösterilmesi talebi 2012 yılı bütçesinde değerlendirilmesine,

-Performans değerlendirme sistemi ile ilgili olarak 2011 yılı değerlendirmesinin Aralık ayı içerisinde yapılmasına,

-Personele kıyaslama (benchmarking) eğitimi verilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasına,

-Eğitim ve geliştirme hizmetleri prosesleri için yeterli yönetim kaynağı bulunduğunu ortaya koyabilmek için, gelirin, % kaçının üye eğitimine ayrıldığının bilgisinin 2012 bütçesi hazırlanırken değerlendirilmesine,

- Nitelikli uluslar arası piyasa raporlarının olmayışı olumsuzluk olarak görülmüş, ancak Dış Ticaret Memuru ve DEİK Temsilcisi olarak görevlendirdiğimiz yeni personelin DEİK ile kuracağı ilişkilerle bu raporların web sitemizde üyelerimizin bilgisine sunulmasının sağlanmasına,

Dış Ticaret geliştirme aktiviteleri programları hakkında, yine Dış Ticaret Memuru olarak görev yapan Melike Palaz’ın TOBB, DEİK ve diğer kurumlardan gelen aktivite, gezi programları mail yolu ile üyelere duyurulmaya başlanmış ve bu çalışmaya devam edilmesine,

Talep olmamasına rağmen, sektörler, ülkeler hakkında Dış Ticaret Memuru bilgisinin yine Dış Ticaret Memuru Melike Palaz ve Genel Sekreter Behiye Kızılöz Tuman tarafından ilgili kurumlar aracılığı ile, talepler doğrultusunda, uzman talep eden üyelerimiz için kolaylaştırma çalışmalarının yürütülmesine, başlandı.


 • Oda/Borsa akreditasyon standartları gereği, kalite yönetimi sistemi kapsamında; Oda/Borsa kıyaslaması yapmak ve iyi uygulamaları paylaşmak amacı ile;

Konya-Ereğli Ticaret Borsası Meclis Başkanı Osman Arslan, Yönetim Kurulu Başkanı Amil Acar Yönetim Kurulu Üyeleri ve Borsa Genel Sekreteri odamız Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toktay’ı makamında ziyaret ederek, Oda/Borsa çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulundular.


 • TSE’nin ISO 9001 kalite yönetim sistemi konusunda yıllık tetkiki yapılmış olup; odamız tetkikten olumlu rapor almıştır.
PROJELER: • Odamız tarafından hazırlanan ve Mevlana Kalkınma ajansı tarafından teknik destek alan projemiz meyvelerini vermeye başladı. İnanç Turizmini geliştirmeyi amaçlayan projemiz Karaman’ın Turizminde Master Planı çalışmalarımıza katılan NTV temsilcisinin aracılığı ile İstanbul’dan 21 kişilik bir heyet Karadağ ve Başdağ yöresini ziyarete geldi


 • Karaman Valiliği tarafından düzenlenen ortağı olduğumuz Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Uluslar arası Yamaç Paraşütü Organizasyonu” hakkındaki yazısına istinaden; ortağı olduğumuz proje için Karaman’a gelen uluslar arası yamaç paraşütçülerin konaklamasında odamız bir günlük katkı sağlamıştır.


 • T.C.Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nın 06 Temmuz 2011 tarihli ve 4528 sayılı “Leonardo da Vinci Ortaklık Projeleri Sonuç Bildirimi” hakkındaki yazısına istinaden;


Proje adı: Enable ve proje numarası: 2011-1-TRI-LEO04-242253 olan , Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak olduğumuz projenin kabul edildiği bildirilmektedir.


Proje ile ilgili olarak yapılacak harcama ve açılacak olan banka hesabı konusunda; Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Rıza Duru ve Oda Genel Sekreteri’ne yetki verilmiş, Genel Sekreter proje ile ilgili yapılacak iş ve işlemlerin takibinde de görevlendirilmiştir.


 • TOBB’nin Manisa Ticaret ve Sanayi Odası önderliğinde devam eden TOBB’nin de iştirak edeceği “Anadolu Lojistik Organizasyonlar (Balo) Projesi” ile ilgili yazısı müzakereye açıldı. Yapılan müzakereler neticesinde; Oda Hizmet Binası yaptırmamız nedeni ile şu anki ekonomik yapımızın uygun olmadığı ve ileriki dönemlerde bu projenin değerlendirilebileceği konusunda ilgili odaya bilgi verici yazı hazırlanmasına oy birliği ile karar verildi.


 • Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen “Hz.Mevlana’dan Yunus Emre’ye Evrensel Sevgi Ve Kültürlerin Kardeşliği” isimli projemizin açılış toplantısı Karaman Valisi Sayın Süleyman Kahraman’ın da katılımı ile Çeşmeli Kilise’de yapıldı.


 • Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından onaylanan “Hz.Mevlana’dan Yunus Emre’ye Evrensel Sevgi ve Kültürlerin Kardeşliği” konulu projemiz kapsamında; 24 Eylül tarihinde İlimiz milletvekili Mevlüt Akgün ve TÜRSAB’ın Yönetim, Denetim, Disiplin Kurulu Üyeleri, Başkan Danışmanları, Bölgesel Yürütme Kurulları temsilcilerinin katılımı ile Karaman – Karadağ – Maden Şehir – Derbe- Başdağ- Üçkuyu’ tarihi gezi düzenlendi.


 • Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından onaylanan “Hz.Mevlana’dan Yunus Emre’ye Evrensel Sevgi ve Kültürlerin Kardeşliği” konulu projemiz kapsamında;


24 Eylül Akşamı ilimiz Milletvekilleri Lütfi Elvan ve Mevlüt Akgün, Vali Yrd. Latif Memiş, protokolün de katılımı ile Karaman Pirireis Kültür Merkezinde şiir dinletisi ve sema gösterileri yapıldı.

Programda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toktay şunları söyledi.

Bugün burada Mayıs ayında başladığımız, Hz.Mevlana’dan Yunus Emre’ye Sevgi ve Kültürlerin Kardeşliği konulu projemizin etkinliklerine hızla devam etmekteyiz.

Projemiz Karaman’ın tarihi ve turistik alanlarını gün yüzüne çıkararak, ekonomik ve sosyal alanda ilimize katkı sağlamaktır.

Turizmde doyma noktasına gelen ve fazla duyulmayan turistik ve tarihi yöre arayışına giren, sektör çalışanları için Karaman bulunmaz bir nimettir.

Antalya’ya 2,5 saat, Kapadokya ya ise 1,5 saatlik mesafe de olan Karaman, operatörlerimiz için yeni bir güzergah olacaktır.

Projemiz kapsamında Hz.Mevlana’yı ve Yunus Emre’yi anacağız.

Bu projenin amacına ulaşması için yapmış olduğumuz bu etkinliklerin sizler için hem bilgilendirici hem de eğlenceli geçeceği kanaatindeyim.

Bu projede emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür eder saygılar sunarım.” • Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından onaylanan “Hz.Mevlana’dan Yunus Emre’ye Evrensel Sevgi ve Kültürlerin Kardeşliği” konulu projemiz kapsamında düzenlenen gezilerin son ayağı 25 Eylül 2011 tarihinde tamamlandı.


 • Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından onaylanan “Hz.Mevlana’dan Yunus Emre’ye Evrensel Sevgi ve Kültürlerin Kardeşliği” konulu projemiz son ayağı 25 Eylül 2011 tarihinde tamamlandı.

Vali Yrd. Latif Memiş ve TÜRSAB üyelerinin de katılımı ile Mahalaç Kilisesi, Taşkale, Alahan yörelerine tarihi ve turistik bir gezi düzenlenerek; TÜRSAB üyelerine ilimizin tanıtımı yapıldı.


 • Mevlana Kalkınma Ajansı’na TR52-11-TD01 referans numaralı Teknik Destek Programı Çerçevesinde “Karaman İŞGEM’in Kurulmasına İlişkin Fizibilite Projesi” hazırlandı.

 • TOBB’nin “AB Proje Yönetim Eğitimi” hakkındaki yazısına istinaden; 20-21 Ekim 2011 tarihleri arasında TOBB’de yapılan AB Proje Yönetimi Eğitimi’ne oda personeli Melike Palaz katıldı.


 • T.C.Mevlana Kalkınma Ajansı Program Yönetim Birimi’nin Doğrudan Destek Programı Çerçevesinde “Karaman’da Rekabetçiliğin Artırılması” projesi hazırlandı.
PROTOKOL:


 • T.C.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu İstihdam Dairesi Başkanlığı’nın yazısı üzerine; İşkur İl Müdürlüğü ile odamız arasında “Hizmet Noktalarının Yaygınlaştırılması” işbirliği protokolü imzalandı.


 • TOBB-ETÜ Hastanesi ile kurum çalışanlarına yönelik hastane hizmetleri protokolü imzalandı.


 • TOBB’nin 14-09-2011 tarihli ve 0411/21416 sayılı TOBB ve GUCCIAAC (Arap Ülkeleri Ticaret, Sanayi ve Tarım Odaları Birliği) arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla imzalanmasına karar verilen eylem planı kapsamında;


Odamız ile eşleştirilmesi uygun görülen Arap Odaları:

1-Ürdün Sanayi Odası

2-BAE Ticaret ve Sanayi Odası Federasyonu,

3-Yemen Ticaret ve Sanayi Odası Federasyonu,EĞİTİM VE TOPLANTILAR:
 • KOSGEB destekli Girişimcilik Eğitimi Düzenleyebilmek için, Danışmanlık firmalarından alınan teklifler neticesinde en uygun teklifi veren Netkalite Dan.Eğt.Müh.Yaz.Tic.Ltd.Şti. tarafından 1 Mart 2011 tarihinde KOSGEB destekli Girişimcilik Eğitimi düzenlendi. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılan kursiyerlerimizden Nebi Daldaban; Unlu Mamüller İmalatı, Ramazan Yıldırım; İnşaat Malzemeleri Alım Satımı, Gülsemi Erdoğan ise Kahvaltı Salonu İşletmeciliği sektörlerinde iş hayatına başladılar.


 • T.C.Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı uzmanları tarafından “Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği” hakkında 23 Mayıs 2011 günü odamız toplantı salonunda üyelerimize bilgilendirme sunumu yapıldı.


 • T.C.Mevlana Kalkınma Ajansı Program Yönetim Birimi’nin “Teknik Destek Programı” kapsamında Desteklenmesi talep edilen konular: “ilin sosyo ekonomik envanterinin, üyelerimize yönelik eğitimlerin, üyelerin iş geliştirmelerine yönelik çalışmalarının desteklenmesi,” olarak MEVKA’ya bildirildi.


 • Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın başlatmış olduğu Dış Ticaret Müsteşarlığı Destekleme Dairesi Başkanlığı’nca; düzenlen “Pazar araştırması ve Pazarlama Desteği” tebliği yeniden düzenlenmiş ve verilen devlet yardımlarının miktarı ve süresi genişletilmiştir. Bu çerçevede söz konusu tebliğ kapsamı ve devlet destekleri hakkında İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Bünyamin Kutlu tarafından odamız toplantı salonunda yaklaşık 20 kişinin katıldığı bilgilendirme toplantısı yapıldı.
UMEM BECERİ 10 :


 • TOBB’nin daveti üzerine 20 Ocak 2011 tarihinde Ankara’da yapılan “Beceri 10 Projesi Genelge” konulu toplantı sonucunda üyelerimize yönelik “İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizi” anketi çalışmalarına başlandı.


 • Umem projesi beceri 10 kapsamında TOBB tarafından hazırlanan anketler çerçevesinde 200 üye işyerinde ziyaret edilerek anket çalışmaları yapılmış olup; bu anketler çerçevesinde 35 firmadan 348 adet stajer talebi alınmıştır. Alınan talepler doğrultusunda CNC Torna Tezgahı Operatörü, Gazaltı Kaynakçısı, Mermer işçisi kursları açılmıştır. 20 kişi iki adet kursta halen eğitim almakta olup; mermer işçiliği kursuna herhangi bir başvuru olmadığından, bir sonraki dönem yeniden açılacaktır.


 • Beceri’10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi’nin 02/05/2011 tarihli ve 5 sayılı Yönetim Kurulu kararı neticesinde alınan karar doğrultusunda; Umem projesi kapsamında bütün meslek liselerinden mezun olacak öğrencilere Umem Projesinin tanıtımının bölüm öğretmenleri ve meslek hocaları tarafından yapılmasına karar verildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün gerekli çalışmaları yürütmesi için görüşmeler yapıldı.


 • UMEM Beceri’10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi kapsamında,;

Karaman Ticaret ve Sanayi Odasında yapılan UMEM Beceri’10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi Yönetim Kurulu toplantısına;

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Mustafa Kemal Biçerli, İş Kur İşgücü Uyum Daire Başkanı Kemalettin Metin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Daire Başkanı Yüksel Vardar, Karaman Vali Yrd. Bilal Ölmez, İşkur Müdürü Kenan Ateş, KTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Çelik ve Proje Yönetim Kurulu Üyeleri, İşkur Şube Müdürü Atilla Mutlu, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdul Kerim Çömçe, Karaman Teknik ve E.M.L. Müdürü Behiye Çaylı ve KTSO Genel Sekreteri Behiye Kızılöz Tuman katıldı. Yapılan yönetim kurulu toplantısında kursiyer taleplerinin yeterli olmadığı ve kursiyer bulmakta sorun yaşandığı ifade edildi

ÜYELER: • 2 yıl üst üste ödenmemiş olan aidatların tespiti neticesinde 261 üye askıya alındı.


 • Vergi kaydı silinen üyelerimizin yönetmelik gereği oda kaydının silinmesi kanun gereği olduğundan; vergi kaydı terkin olan üyelerimizin odadan kayıtları silinmiş olup; aidat ve gecikme zamlarına yasal af çıkıncaya kadar aidatları ile ilgili durumun bekletilerek, aidat durumları yeniden değerlendirilecektir.

 • Resmi Gazete’de yayınlanan oda üyelerinin aidatlarına ait gecikme zammının affedilmesi hakkındaki kanun gereği 01-03-2011 tarihi itibari oda üyelerinin aidatlarına uygulanan gecikme zammı tahsil edilmeden ana para tahsilatına başlandı. Ayrıca banka kredi kartına 10 taksit uygulaması ile de üyelerimize ödeme kolaylığı sağlandı.


 • T.C.Mevlana Kalkınma Ajansı Program Yönetim Birimi’nin 2012 Yılı Mali Destek Programında değerlendirilmek üzere;Ahşap ve Orman Ürünleri konusunda üretim yapan firmaların, Gıda Makinaları Üretimi ile ilgilenen firmaların, Ambalaj Üretimi ile ilgilenen firmaların desteklenmesi, konuları Mevlana Kalkınma Ajansı’na bildirildi.FUARLAR VE DUYURULAR: • TOBB’den, çeşitli kurum ve kuruluşlardan gelen toplantı, iş formu, çalıştaylar hakkındaki bilgiler odamız web sitesinde üyelerimize duyuruldu.


 • Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım AŞ’nin 17. Uluslar arası SIMA Endüstri Fuarı “ Türkiye Milli Katılımı” fuarın odamız web sitesinde üyelerimize duyuruldu.


 • Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen “YÖREX-Yöresel Ürünler Fuarı” 28 Nisan – 01 Mayıs 2011 tarihleri arasında yapılacak olan fuarı oda meclis üyeleri ziyaret etti.


 • T.C. Karaman Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün “Turizm Haftası” hakkındaki yazısına istinaden; 15-22 Nisan 2011 tarihleri arasında kutlanacak olan “Turizm Haftası” etkinliklerinde odamız üyeleri ürünleri ile katılarak, etkinliklerde yer aldı.


 • Dünya Gazetesi’nin “Karaman Eki” çalışmaları hakkında oda üyelerimize gerekli duyuru web ve mail yolu ile bildirildi.
YARDIMLAR:
 • TOBB’den gelen yoksul ve muhtaç ailelere yapılacak olan yardım kalemi için uygun teklif veren; Yaparlar Gıda Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi, Karaman Güney Toptan Gıda Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi, Karaman Hizmet Gıda İnşaat Ve Elektrik Malzemeleri Ticaret Ltd.Şti., Onur Gıda İnşaat Ve Tarım Ürünleri Ticaret Ltd.Şti, Ahenk Alışveriş Merkezi Dayanıklı Tüketim Maddeleri Petrol Gıda Oto.Tar.Hay. Tur. İnş. San. Tic. Ltd.Şti, YHM Gıda Turizm Madencilik Petrol Besicilik Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Bayram Gürsoy’a her biri 40,00-TL değerinde toplamda 500 adet yardım paketi hazırlattırılarak, yardım paketlerinin dağıtımı yapıldı.


 • TOBB’nin 08-08-2011 tarihli ve 18978 sayılı yazısı ve 2011/9 sayılı Başbakanlık Genelgesine istinaden hazırlanan; Afrika’da yaşanan kuraklık nedeni ile TOBB’den ve Karaman Valiliği’nden gelen “Yardım Toplama” hakkındaki yazılara istinaden; TOBB’nin gerekli izinleri alarak 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu Hükümleri çerçevesinde ve 2011/9 sayılı Başbakanlık Genelgesine istinaden; başlatmış olduğu “Afrika Açlık Felaketine Yardım ”kampanyasına; Karaman Ticaret ve Sanayi Odası olarak 5.000,-TL yardım yapılmasına ve yardım miktarının TOBB tarafından açtırılan Türkiye İş Bankası’nın TR88 0006 4000 0014 3750 0003 33 nolu hesabına yatırıldı.
 • TOBB tarafından gönderilen eğitim yardımları için ilimiz okul müdürlükleri ile yapılan görüşmeler neticesinde; yardıma muhtaç örgencilere 400 adet kaban, 320 adet ayakkabı yardımı yapıldı. • TOBB’den ve Karaman Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden gelen Van – Erciş’de yaşanan 7.2 büyüklüğündeki deprem için yardım yapılması hakkındaki yazılarına istinaden; İlimiz Valiliği ile ortak hareket edilerek deprem bölgesine ayni yardımda bulunulması için üyelerimizle görüşmeler yapıldı.


ÖDENEN AİDATLAR VE PAYLAR: • 2011 yılı bütçemizden %1 oranında ayrılan Bakanlık İç Ticaret Hizmetlerini Geliştirme payının ilk taksidi olan 8.621,50-TL ödendi.

 • T.C.Mevlana Ajansı’na ödemesi gereken 9.909,00TL kurum payı ödendi.


ZİYARETLER: • TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Karacan’ın 05 Mayıs 2011 günü 12:45 - 14:00 saatleri arası odamızı ziyaretine istinaden Oda Meclis Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri odada hazır bulundular.
ODA HİZMET BİNASI İNŞAATI: • Odamız hizmet binası yapım işi ihalesi 11-05-2011 Çarşamba günü saat 14:00’de, Oda Meclis Salonunda, açık ihale usulü ile yapıldı.


 • 11-05-2011 tarihinde oda meclis toplantı salonunda yapılan oda hizmet binası yapım işi ihalesinde; 7 firma ihale dosyası almış olup, 5 firma teklif verdi.

İhale komisyonu tarafından 5 firmanın teklifi incelendi. Açık eksiltme sonucu firmaların tekliflerini yenilemeleri istendi ve ihale 1.440.000,00-TL +KDV ile Botças İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nde kaldı.ETKİNLİK:


 • Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası müşterek Yönetim Kurulu toplantısı 22 Nisan 2011 Cuma günü saat 19:30 yapıldı. Toplantıda Türkçe konuşan işadamlarının ilimizi ziyaretleri konusu görüşüldü. Ortak hareket edilmesine karar verildi.


 • TOBB ile ortaklaşa düzenlediğimiz “Türkçe Konuşan İşadamları Heyetini Karaman’da ağarladık. Heyet ile ilgili program hazırlanırken, ikili görüşme yapmak isteyen firmalara faks, mail ve web sitesi aracılığı ile duyurular yapılarak, heyet hakkında bilgi verildi.

21 Ülkeden gelen 45 Türkçe Konuşan İşadamları ile ikili görüşmeler yapıldı. Hazırladığımız ikili görüşmeler ve sanayi gezisinden memnun kalan misafir işadamları, bu programın her yıl tekrarlanmasını istedi. Programa ilk önce heyetin kalmış olduğu otellerde kahvaltı ile başlandı. Heyet Türk Dil Bayramı etkinliklerine de katıldı. Heyet organize sanayi bölgesinde çeşitli işkollarından sanayicilerimizin firmalarını gezdi.

Akşam programında ise heyet, ilimiz polisevinde sanayicilerimiz ile ikili görüşmeler yaptı. Yemekten sonra heyet Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toktay’a geleneksel kıyafetlerini hediye etti. İlgili programa son verildi.GÖREVLENDİRME: • Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda DEİK oda temsilciliğine oda personeli Melike PALAZ’ın görevlendirildi.